Betlém v katedrále Božského Spasitele

K Vánocům v katedrále Božského Spasitele neodmyslitelně patří betlém. Je umístěn v pravé boční lodi, v místě mariánského oltáře. Staví se těsně před štědrým dnem a dotváří vánoční atmosféru katedrály.

obr

Figurky jsou asi 55 sm vysoké, polychomovaná dřevořezba. V posledních letech především pro radost dětem, přibylo několik pohyblivých figurek. Trubač, který je součástí betléma od roku 2005, troubí úryvky vánočních koled, návštěvníci si tak mohou poslechnou skvělou nahrávku bývalého prvního hornisty Divadla Antonína Dvořáka Ivana Kučery. V roce 2006 přibyl zvoník, ohlačující půlnoc a v roce 2007 světlonoš a kukačka. V roce 2010 přibyl malý spáč, kterého budí půlnoční zvonění a troubení trubače. V roce 2011 doplnil rozrůstající se postavy pohyblivých figurek sekáč. Ten připravuje dřevo pro hořící oheň. Pohyblivé figurky vyřezala paní Lidka Urbanová a do pohybu je uvedl její manžel František Urban.

obr

Pravidelný návštěvník katedrály si povšimne, že během vánoční doby se betlém několikrát promění. Do Štědrého dne jsou jesličky prázdné, Ježíšek se objeví v jesličkách až na Štědrý večer. Tři králové přijedou 6. ledna a ten den se vymění i figurka Panny Marie, která už nemá své děťátko v jesličkách, ale drží Ježíška na klíně.

Betlém je v provozu denně od Štědrého dne do Hromnic (2.2.) asi jednu hodinu před mší svatou a kratší dobu po mši svaté.)Fotografie betlému si můžete prohlédnout ve fotogalerii
Foto 1 Foto 2 Foto 3 Foto 4 Foto 5
Videoprohlídka betlému