Noc kostelů v katedrále Božského Spasitele v Ostravě 2013


Křesťanksé vánoce 2013 Ostrava, 60kB

Betlém v katedrále Božského Spasitele


K Vánocům v katedrále Božského Spasitele neodmyslitelně patří betlém. Je umístěn v levé boční lodi, v místě oltáře Božského Srdce Páně. Staví se těsně před štědrým dnem a dotváří vánoční atmosféru katedrály.


obr

Figurky jsou asi 55 sm vysoké, polychomovaná dřevořezba. V posledních letech především pro radost dětem, přibylo několik pohyblivých figurek. Trubač, který je součástí betléma od roku 2005, troubí úryvky vánočních koled, návštěvníci si tak mohou poslechnou skvělou nahrávku bývalého prvního hornisty Divadla Antonína Dvořáka Ivana Kučery. V roce 2006 přibyl zvoník, ohlačující půlnoc a v roce 2007 světlonoš a kukačka.V roce 2010 přibyl malý spáč, kterého budí půlnoční zvonění a troubení trubače. V roce 2011 doplnil rozrůstající se postavy pohyblivých figurek sekáč. Ten připravuje dřevo pro hořící oheň. Novinkou roku 2013 je harfistka. Pohyb harfistky je doprovázen zvukem koledy Tichá noc. Hudbu ochotně nahrála výborná mladá harfistka JFO Katka Bendová.(Podívejte se, jak vzniká figurka) Nové figurky pro betlém.Pohyblivé figurky vyřezala paní Lidka Urbanová a do pohybu je uvedl její manžel František Urban. Od podzimu roku 2016 prošel betlém rozsáhlou změnou. Kromě změny umístění byla zvětšna velikost betléma (včetně oblohy). Kromě nových figurek přibyly i dvě starší (půvoní) figurky. Jak vznikala nová figurka "darovníka" a "studnáře" můžete shlédnout zde.Pravidelný návštěvník katedrály si povšimne, že během vánoční doby se betlém několikrát promění. Do Štědrého dne jsou jesličky prázdné, Ježíšek se objeví v jesličkách až na Štědrý večer. Tři králové přijedou 6. ledna a ten den se vymění i figurka Panny Marie, která už nemá své děťátko v jesličkách, ale drží Ježíška na klíně.V letošním roce propagoval betlém v katedrále Božského Spasitele i Moravskoslezský deník. Klikněte na logo.
 • Článek o betlému v katedrále Božského Spasitele v Moravskoslezském deníku.


 • obr

  Betlém je v provozu denně od Štědrého dne do Hromnic (2.2.) asi jednu hodinu před mší svatou a kratší dobu po mši svaté.)

  Stavba betléma - časosběrné video 2016.

  Video prohlídka betlému 2015.

  Video prohlídka betlému s pohyblivými figurkami.  Video prohlídka betlému 2015.

  Fotografie betlému si můžete prohlédnout ve fotogalerii
  TOPlist